SKU:CUR UHR57INX-K6
Yes, we have this item in stock and ready to ship immediately!
View full details
  • CURRIE ENTERPRISES 9" FORD 57" REAR END WITH 31 SPLINE AXLES WITH WILWOOD DISC BRAKE KIT INCLUDING DRILLED ROTORS & BLACK CALIPERS, PARKING BRAKE CABLE KIT, AND BRAKE LINE KIT FOR THE APPLICATIONS BELOW (PART #UHR57INX-K6). THESE ARE IDEAL FOR STREET RODS, HOT RODS, RAT RODS, RESTORATIONS, AND NUMEROUS OTHER PROJECTS.
  • INCLUDES:
    • CURRIE 9-PLUS ROUND-BACK REAR END WITH 31 SPLINE AXLES (CURRIE #CE-UHR57INX)
      • 9-PLUS ROUNDBACK HOUSING
      • 31 SPLINE PERFORMANCE AXLE PACKAGE
      • 57" OVERALL WIDTH:
        • 57" IS MEASURED OUTSIDE-OF-AXLE-FLANGE TO OUTSIDE-OF-AXLE-FLANGE, IN OTHER WORDS, WHERE THE WHEEL BOLTS ON TO WHERE THE WHEEL BOLTS ON
        • WE ALSO HAVE THESE REAR ENDS AVAILABLE IN SEVERAL OTHER WIDTHS
      • HOUSING IS BUILT HOUSING-CENTERED WITH A 0.94" PINION OFFSET
      • STEEL 3" DIAMETER TUBES
      • SMALL WEBBED-STYLE CENTER EASILY ACCEPTS TRIANGULATED 4-LINK BRACKETS
      • THESE ARE 9" FORD CENTER SECTIONS, SO THEY DO REQUIRE A 9" FORD 3RD MEMBER (SOMETIMES REFERRED TO AS A CHUNK); IF YOU DO NOT CURRENTLY HAVE ONE, WE DO OFFER THEM IN SEVERAL RATIOS
      • AXLES INCLUDE:
        • BOTH 5 X 4 1/2" AND 5 X 4 3/4" WHEEL BOLT PATTERNS
        • INCLUDES ONE SET OF 7/16" STUDS AND ONE SET OF 1/2" STUDS
        • 1/4" THICK HEAVY-DUTY BEARING RETAINER PLATES
        • TAPERED TIMKEN STYLE WHEEL BEARINGS PRESSED ON
    • WILWOOD 11" DISC BRAKE KIT WITH DRILLED ROTORS AND BLACK CALIPERS (WILWOOD PART #140-11389-D):
      • DYNAPRO LOW-PROFILE PRO-SERIES REAR DISC BRAKE KITS PROVIDE A COMPLETE SOLUTION FOR POPULAR MUSCLE CAR REAR AXLE. FORGED BILLET DYNAPRO LOW-PROFILE FOUR-PISTON CALIPERS, 11" ONE-PIECE HAT AND ROTOR ASSEMBLIES, AND HIGH FRICTION PADS PROVIDE OPTIMIZED AND BALANCED BRAKING FOR ALL TYPES OF CUSTOM PERFORMANCE STREET/STRIP AND SHOW MACHINES. THE NEATLY HIDDEN INTERNAL SHOE SYSTEM PROVIDES A CLEAN INSTALLATION WITH SUPERIOR STATIC HOLDING POWER FOR PARKING
      • THESE LOW-PROFILE BRAKE KITS REQUIRE AT LEAST 15" DIAMETER WHEELS
      • BRAKE KIT INCLUDES:
        • DRILLED & SLOTTED, .810" THICK X 11.00" O.D. ROTORS WITH HATS
          • FEATURING 5 X 4 1/2", 5 X 4 3/4", AND 5 X 5" BOLT PATTERNS